Inwestycje hotelowe w Polsce w roku 2021

Inwestycje hotelowe w Polsce, czy miniony rok był udany dla inwestycji condo i rozwoju apartamentów wakacyjnych?

Inwestycyjnie można powiedzieć, że w roku 2021 nie działo się niemal nic na rynku inwestycji hotelowych w Polsce. Z perspektywy transakcji obiektami hotelowymi może i tak,  ale w mniejszej skali działo się bardzo dużo, a były to transakcje zakupu pokoi/apartamentów w systemach condo, czy nawet apartamentów wakacyjnych.

W skali kraju są to już tysiące jednostek rocznie, co nie robi wielkiego wrażenia w zestawieniu z około 150 tys. pokoi w całym kraju. Jednakże lokalnie wzrosty bywają znaczące lub nawet rewolucyjne. Duży ruch miał miejsce również w transakcjach gruntami pod inwestycje hotelowe (apart hotelowe i condo) w kurortach.

Inwestycje hotelowe w Polsce– nowe oblicze inwestycji w miastach

W miastach nastąpiło wstrzymanie nowych inwestycji hotelowych. Zostały one zamrożone, odsunięte w czasie lub nawet przekształcone na inną funkcję. Mając na uwadze wyraźne luki podażowe w wybranych segmentach w miastach przed pandemią, po okresie odbudowy może znowu pojawić się zjawisko niedoboru podaży pokoi. Dlatego z dużą ostrożnością i bardzo selektywnie, ale już teraz warto powoli myśleć o odmrażaniu lub nowych lokalizacjach, ponieważ cały proces inwestycyjny trwa dłużej niż przewidywana odbudowa po pandemii, nawet wg. czarnego scenariusza.

Od połowy 2020r. obserwowano wzmożony ruch inwestorów w poszukiwaniu okazji tj. zakupu istniejących hoteli ze znacznie obniżoną ceną. Ostatecznie wszystkie atrakcyjne inwestycyjnie hotele przetrwały najgorszy okres i nie dochodziło do transakcji okazyjnych. Największa transakcja hotelowa w 2021 r. nie do końca była wymuszona pandemią, a głównie z powodu problemów i upadłości ogłoszonej kilka lat wcześniej. W 2022 rynek powinien dążyć w kierunku normalizacji z powodu odbudowy przychodów, a oczekiwania nabywców i właścicieli powinny się zbliżyć. Nowym czynnikiem destabilizującym jest inflacja oraz nie do końca przewidywalna zmiana relacji złotówki do głównych walut międzynarodowych. Ponieważ polski rynek hotelowy funkcjonuje głównie w PLN obydwa te czynniki mają znaczny wpływ na rynek inwestycyjny.

Inwestycje hotelowe w Polsce –  wyraźny boom w kurortach

W polskich kurortach sytuacja jest zgoła odmienna,  przeżywają one rozkwit w inwestycjach hotelowych i apartamentowych, głównie w segmencie condo. Model condo dominuje z powodu dużego popytu ze strony inwestorów indywidualnych jak również braku możliwości uzyskania finansowania inwestycji w typowej formule komercyjnej.

Najważniejsze informacje z roku 2021

  • 2021 w kurortach oddano do użytkowania 5 obiektów, z czego 4 to condo, a rok wcześniej aż 20.
  • Niski wzrost podaży w 2021 wynika gównie z załamania się popytu na kupno pokoi/apartamentów w pierwszej połowie 2020, co spowodowało wstrzymanie lub opóźnienia wielu inwestycji.
  • Popyt na kupowanie pokoi w kurortach szybko powrócił i utrzymywał się na wysokim poziomie do końca roku 2021. Spowodowało to wysyp inwestycji condo w topowych lokalizacjach kurortowych jak również w miejscowościach nieco zapomnianych i mniej popularnych, ale wciąż atrakcyjnych.

Obecnie w kurortach w budowie lub w zaawansowanej fazie planowania znajduje się około 6500 pokoi i apartamentów inwestycyjnych w ponad dwudziestu obiektach co stanowi przyrost tego typu jednostek o ponad 22% względem istniejącej podaży. (dane w oparciu o raport Emmerson Evaluation). Rozkwit kurortów to jeden z pozytywnych efektów, który będzie miał efekt trwały. Podniesienie atrakcyjności i jakości oferty w kurortach pozwoli na długofalowe utrzymanie popytu na noclegi.

Inwestycje hotelowe w Polsce– nowe wyzwania dla segmentu uzdrowiskowego

uzdrowisko

Kolejny mocny segment rynku to pobyty lecznicze i rehabilitacyjne, w przypadku których popyt od lat rośnie, natomiast rosną też oczekiwania i wydatki gości. Powoduje to konieczność modernizacji oraz budowy nowej bazy, zarówno noclegowej jak również zabiegowej.

Ten trend jest jednym z najbardziej oczywistych, wynika w znacznym stopniu z czynników statystycznych tj. starzenie się społeczeństwa oraz wzrost dochodu rozporządzalnego – więcej gości może sobie pozwolić na pobyt leczniczy/rehabilitacyjny w lepszym standardzie. Inny ważny, a w perspektywie dochodowej nawet lepszy czynnik to wzrost świadomości społeczeństwa w zakresie znaczenia pobytów prozdrowotnych.

Znaczniej częściej stosowana jest profilaktyka, goście czują  pozytywny wpływ tych działań, chętnie wracają i rekomendują wyjazdy innym. Inwestowanie w kurortach, które we wcześniejszych latach popadały w ruinę, ma przyszłość i powinno znaleźć się w obszarze zainteresowania inwestorów, szczególnie w perspektywie średnio- i długoterminowej. Jeszcze można znaleźć lokalizacje z potencjałem, szczególnie w kwestii walorów naturalnych i leczniczych, ale wciąż z bardzo atrakcyjnymi cenami nieruchomości.

Inwestycje hotelowe – prognozy na rok 2022

  • Powrót dostępności kredytów bankowych na inwestycje hotelowe
  • Zahamowanie wzrostu kosztów budowy
  • Uspokojenie inflacji i przewidywalność kosztu pieniądza

Może Cię zainteresować

Dla zapewnienia najlepszego działania strony, korzystamy z plików cookies. W każdej chwili możesz wyłączyć je w ustawieniach swojej przeglądarki oraz sprawdzić, jak je przetwarzamy.